10 اثر مثبت برنامه های کارتونی بر ذهن کودکان

10 اثر مثبت برنامه های کارتونی بر ذهن کودکان


کودکان ما علاقه زیادی به تماشای کارتون در تلویزیون دارند در واقع کارتون ها یک بخش از تفریح و سرگرمی آن ها محسوب می گردند. ان ها عاشق کارتون هستند چون شخصیت ها را با شکل عجیب و جالب و لباس های رنگارنگ می بینند. کودکان به طور معمول در سنین 3 تا 9 سال شروع به تماشای کارتون می کنند که رشد ذهنی ان ها نیز در این سنین بوده و کنجکاوی و توانایی یادگیریشان با مشاهده بالا می رود. به همین دلیل است که کارتون ها به طور مستقیم بر روی ذهن و شخصیت کودکان تاثیر می گذارند.

بهتر است کودک را به تماشای کارتون هایی که دارای تاثیرات مثبت هستند تشویق کنیم. ذهن کودک پر از حس کنجکاوی است و همیشه چیزی برای یادگیری پیدا می کند. در واقع آن ها بیشتر وقتشان را در منزل,مدرسه و در بعضی مواقع همراه با پرستار می گذرانند. این به این معناست که مسایل خنده دار و غیر معمول را اطرافشان نمی بینند و زمانی که در خانه هستن و تلویزیون تماشا میکنند ترجیح می دهند برنامه های کارتونی را تماشا کنند چون در آن ها چیز های جالب و سرگرم کننده می یابند.


10 اثر مثبت برنامه های کارتونی بر ذهن کودکان

صدا , پوشش و حرکتی که شخصیت کارتونی دارد باعث می شود کودک عاشق آن شود. با تماشای برنامه ی کارتونی کودک یک دنیای خیالی تجسم میکند که برایش بسیار سرگرم کننده است. با وجود اینکه کارتون ها فقط شخصیت های متحرک خیالی اند, ذهن کودک هنوز انقدر بالغ نشده است که این مساله را درک کند و به طور مداوم تاثیراتی را بر ذهن و همچنین شخصیت وی دربر خواهد داشت. پزشکان و متخصصین روانشناختی همیشه به والدین توصیه می کنند که این امکان را به کودک دهند تا کارتون ببینند. در اینجا با هم برخی از تاثیرات مثبت کارتون ها بر روی ذهن کودکان را بررسی می کنیم


1. برنامه های کارتون توانایی مشاهده و کاوش را در کودکان افرایش می دهند.


برنامه های کارتون توانایی مشاهده و کاوش را در کودکان افرایش می دهند

با وجود اینکه همه شخصیت های کارتونی خیالی هستند و زندگی و فعالیت هایشان وجود خارجی ندارد, هدف و پیام هر کاراکتر براساس واقعیت و حقایق زندگی است و کسی نمی تواند کودک را از یادگیری آن ها باز دارد. هیجان و کنجکاوی حاصل از مشاهده ی برنامه ها و شخصیت های کارتونی باعث می شود کودکان مسائل جدید و محیط اطرافش را ببیند. بنابراین آنها می توانند دنیای واقعی را از طریق دنیای خیالی کشف کنند. برنامه های کارتونی میتوانند حس کنجکاوی کودک را در فهم مسائل یک زندگی واقعی برانگیزد.


2. تماشای کارتون ضریب هوشی کودکان را افزایش می دهد و ذهنشان را فعال می شود.


تماشای کارتون ضریب هوشی کودکان را افزایش می دهد و ذهنشان را فعال می شود

اغلب کاراکترهای کارتونی درجستجوی دانش اند و شخصیت مثبت آن ها برای کودکان الگو می شود. برای مثال اگه کارتونDexter in Lab را دیده باشید دوست دارید کودک شما نیز مانند او نابغه باشد. Dexter شخصیتی دانشمند است و دائم به کشف چیزهای جدید می پردازد.

تماشای کارتون ضریب هوشی کودکان را افزایش می دهد و ذهنشان را فعال می شود

بنابراین زمانی که کودک در تلویزیون عاشق آن شود بدون شک تمایل پیدا می کند مثل او فعال و باهوش باشد. در حقیقت انچه از طریق مشاهده یافت می شود بر ذهن کودک تاثیر میگذارد.

3. تماشای کارتون در حفظ سلامت کودک موثر است.


تماشای کارتون در حفظ سلامت کودک موثر است

برنامه های کارتونی با نمایش امور غیرعادی ما را به خنده وا می دارند. به همین دلیل است که کودکان تماشا کردن آن را دوست دارند. تحقیقات نشان داده است که خنده به عنوان یکی از عوامل تنظیم کننده ی گردش خون در حفظ سلامت موثر است. حفظ سلامتی یکی از مهمترین جنبه های تماشای کارتون و خندیدن است..به همین دلیل است که شخصیت های کارتونی خوش اندام هستند و توانایی های عجیب و غریب دارند. برای مثال ملوان زبل یک کارکتر کارتونی معروف است توانایی او به اسفناج به عنوان یک منبع قدرت و انرژی وابسته است. جالب است بدانید که کودکانی که اسفناج دوست نداشتند با دیدن این کارتون ذائقه ی غذایی آنها تغییر کرده و حال خوردن سبزیجات را دوست دارند و این خبر بسیار خوبی برای والدین می تواند باشد.


4. تماشای کارتون در کاهش استرس و غلبه برآن موثر است.


تماشای کارتون در کاهش استرس و غلبه برآن موثر است

کاراکتر های کارتونی میتوانند احتمال حملات قلبی را کاهش داده و زندگی ما را با خاطرات متنوع و شاد دراماتیزه کند. در واقع خندیدن باعث تولید اندروفین در بدن می شود که برای ذهن و قلب بسیار مهم است. در نتیجه بدن را عاری از هرگونه بیماری نموده و تاثیرات بسیار مثبتی بر سلامتی دارد. در زندگی پیجیده ی امروزی، افراد ممکن است راه های متفاوتی برای کاهش استرس داشته باشند و تماشای شخصیت های کارتونی یکی ازاین راه هاست.


5. تماشای کارتون دید رنگی و بصری را در کودکان تقویت میکند.


تماشای کارتون دید رنگی و بصری را در کودکان تقویت میکند

از لحاظ علمی ثابت شده است که ذهن ما از طریق آموزش بصری(تصویری) نسبت به سایر روش های یادگیری، فعال تر است. به همین دلیل است که بسیاری از موسسات، سمینار ها و کنفرانس ها خود را در غالب آموزش های ویدئویی ارائه می دهند.در سنین کودکی ذهن خالی است و همیشه آنچه مشاهده می کند و می بیند در ذهن او نقش می بندد. به همین دلیل است که مهد کودک ها ترجیح می دهند کلاس های آموزشی بصری برای کودکان برگزار نمایند. این مساله برای کاراکتر های کارتونی نیز صدق میکند. نکته اینجاست که کودک با تماشای برنامه های کارتونی به صورت انیمیشن های زیبا ، رنگین و صحنه های متفاوت، چیزهای زیادی را همزمان فرامی گیرد. رنگ بندی جذاب با بالابردن سطح تشخیص اختلاف رنگ در کودک، او را به کشیدن نقاشی تشویق می کند.


6. تماشای کارتون به یادگیری مسائل جدید کمک می کند.


تماشای کارتون به یادگیری مسائل جدید کمک می کند

کودکان معمولاعلاقه ای به خواندن کتاب از خود نشان نمی دهند زیرا برایشان جالب و خنده دار نیست.اما از طریق تماشا کردن به راحتی می توانند پیام ها را دریافت نمایند. به همین دلیل است که این روز ها در مدارس ترجیحا آموزش کودک از طریق ویدئو و انیمیشن صورت می گیرد. یادگیری همراه با سرگرمی، تلفیق مناسبی در آموزش کودک است. بسیاری از بازی های ویدئویی و کنسول های بازی توسط آموزگاران در امر آموزش مورد استفاده قرار میگیرند.


7. تماشای برنامه های کارتونی حس صداقت را در کودکان زیاد می کند.


تماشای برنامه های کارتونی حس صداقت را در کودکان زیاد می کند

برنامه های کارتونی معمولا یک جمع دوستانه و خانوادگی را به تصویر می کشند. یک کاراکتر کارتونی همیشه نسبت به فردی که به او تعلق خاطر دارد، وفادار و صادق است. قطعا تماشا کردن چنین شخصیتی در برنامه های کارتونی بر ذهن کودکان تاثیر خواهد داشت.همچنین ثابت شده است که کودک با تاثیرپذیری از آن ها، صادق بودن با والدین خود را فرا می گیرد.


8. تماشای کارتون باعث پرورش استعداد کودک می شود.


تماشای کارتون باعث پرورش استعداد کودک می شود

کارتون ها معمولا رقص و آواز را در قالب تصویر به نمایش در می آورند. به همین دلیل خنده دارتر و جالب تر برای کودک جلوه میکند و به او کمک می کند تا موارد غیر معمول را از این طریق در دوران زندگی خود فرا گیرد. در نتیجه کودکان با تماشا کردن رقص ها و آواز در برنامه های کارتونی مورد علاقه شان تلاش می کند به همان صورت بخوانند و برقصند.


9. با تماشا کردن برنامه ی کارتونی ، کودک احترام به والدین و بزرگتر ها رو می آموزد.


با تماشا کردن برنامه ی کارتونی ، کودک احترام به والدین و بزرگتر ها رو می آموزد

کودک رفتار محترمانه ی کاراکتر مورد علاقه و قهرمان خود را نسبت به خانواده اش و بزرگترها در برنامه ی کارتونی می بیند و می آموزد. این امر باعث می شود خود کودک نیز همانگونه رفتار کرده و به خواهر یا برادر بزرگترش در خانواده احترام بگذارد.به عبارت دیگر می توان گفت کودکان رفتار خود را به طور قابل ملاحظه و مناسبی تغییر می دهند.


10- سطح یادگیری و مکالمه ی زبان خارجی در کودکان با تماشای کارتون افزایش می یابد.


سطح  یادگیری و مکالمه ی زبان خارجی در کودکان با تماشای کارتون افزایش می یابد

یکی از مهمترین و مثبت ترین تاثیرات برنامه های کارتونی این است ک کودکان غیر از زبان مادری، زبان خارجی را نیز فرا می گیرند.بسیاری از سریال های کارتونی با توجه به کشوری که در آن در حال پخش هستند، زبان مختلفی دارند و همین امر باعث بالا رفتن سطح یادگیری زبان خارجی و پیشرفت در مکالمه ی کودک می شود.

دیدگاه ها

محمود
۱۳۹۶/۰۳/۰۶ ۱۹:۲۰:۳۱
جالب بود! لطفا مطالب بیشتری قرار بدید. ممنون

ارسال نظر

اگر تصویر خوانا نیست اینجا کلیک کنید
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.
* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.