تاثیرات تماشای کارتون بر کودکان

تاثیرات تماشای کارتون بر کودکان


کودکان کارتون‌های زیادی را در تلویزیون تماشا می‌کنند، مثل تام و جری، باب اسفنجی، میکی موس و دیگر کارتون‌ها. امروزه بسیاری از والدین به این نتیجه رسیدند که همه کودکان به کارتون‌ها علاقه دارند. اگر کودکی فقط به تماشای کارتونهای آموزشی بنشیند، خیلی خوب است؛ اما کارتون‌های بسیار زیادی وجود دارد که تاثیرات بدی بر کودکان دارند. امروزه کودکان به تماشای کارتون‌ها معتاد شدند و از این رو بحث‌های زیادی در مورد تاثیر مثبت یا منفی کارتون‌ها بر کودکان وجود دارد. برخی مردم، اغلب بزرگسالان، اظهار میدارند که کارتون‌ها در روسیه باکیفیت‌تر، رنگی‌تر و کم ضررتر هستند.متاسفانه، این افراد اعتقاد دارند که کارتون‌های امروزی بیشتر از کارتون‌های دوران کودکی خودشان حرکات خشونت آمیز دارند. در مقابل، نسل جوان‌تر اظهار می‌دارند که کارتون‌ها برای کودکان بد نیستند. همچنین، تحقیقات صورت گرفته در سالهای اخیر در مورد تماشای کارتون‌ها و زبان توسط رابین کلوز از کمیته ملی سوادآموزی نشان داد که در کودکان 2 تا 5 ساله، برنامه های آموزشی تلویزیون باکیفیت مطلوب می‌تواند تاثیر مثبتی بر توجه و درک، واژگان شنیداری، برخی زبان گفتاری، دانش صدای حروف و دانش روایت و داستان گویی داشته باشد. بنابراین، اگرچه، کارتون‌ها می‌توانند آموزشی و سرگرم کننده باشند، اما بسیاری از افراد بر این باورند که کارتون‌های امروزی بسیار خشونت آمیز بوده، تصویر نادرستی از واقعیت را برایشان ایجاد کرده و بر پرورش مهارت‌های اجتماعی کودکان تاثیر منفی می‌گذارند. اولاً، در هنگام تماشای کارتون‌ها مغز کودکان حرکات خشونت آمیز زیادی را پردازش می‌کند.

کودکان زیادی هستند که بخاطر تماشای کارتون‌ها از بیماری‌های روانی و ذهنی رنج می‌برند. اکثر مردم فکر می‌کنند که کارتون‌ها برای کودکان فیلم‌های رنگارنگ و بی ضرری هستند. اما اینطور نیست. کودکان از سن 2 سالگی و یا زودتر شروع به تماشای کارتون‌ها می‌کنند. متاسفانه، آنها چیزهایی را می‌بینند که برای سنشان قابل قبول نیست. همچنین، بیشتر کارتون‌ها حاوی خشونت هستند که می‌تواند بر روی ذهن کودکان تاثیر بگذارند. یک نمونه از چنین کارتون‌هایی تام وجری است. تام همیشه تلاش می‌کند که جری را بگیرد و به او صدمه بزند، اما معمولا خودش آسیب می بیند. یکی از مطالعات نشان داده است که پسرها بیشتر از دختران در معرض تاثیر کارتون‌های خشونت آمیز هستند. همچنین کارتون‌ها می‌توانند اعتیادآور باشند. کودکان زمان زیادی را صرف تماشای کارتون‌ها می‌کنند و بدون آن حتی یک روز هم نمی‌توانند زندگی کنند. بزرگسالان باید بدانند کارتون‌هایی که حاوی رفتارهای خشونت آمیز هستند بر مغز کودک تاثیر خواهد گذاشت. بنابراین، کارتون‌ها می توانند تاثیر منفی بر کودکان گذارند و منجر به برخی بیماریها شوند. دوماً، کودکان قادر به تشخیص تفاوت بین واقعیت و قصه نیستند، آنها با تقلید از آنچه در کارتون‌ها می‌بینند باعث آسیب به خودشان می‌شوند. کارتون‌های زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد کاراکترها چطور می‌پرند، شیرجه می‌زنند و به یکدیگر شلیک می‌کنند.

 


در کارتون‌ها، آدمها از ساختمانهای بلند می‌پرند و هیچ صدمه ای نمی‌بینند. پس از تماشای این نوع کارتون‌ها، کودکان تصویر غلطی از زندگی واقعی را تجسم می‌کنند. این امر موجب صدمه دیدن، موقعیت های خطرناک و یا حتی سبب مرگ کودک میگردد. بر طبق Choma  در سال 2004، به ازای هر ساعت تماشای تلویزیون در یک روز، احتمال آسیب در کودکان آزمون شده 34 درصد افزایش می‌یابد. کودکان تلاش می‌کنند کاری که قهرمان کارتون انجام می‌دهد را انجام دهند. "3تاثیر اصلی تلویزیون بر کودکانوجود دارد: مهم نبودن رنج دیگران، کودکانی که خشونت را تماشا می کنند، از خشونت نمی‌ترسند و به طور کلی بوسیله خشونت آسیبی نمی‌بینند، و نهایتا، کودکان ممکن است پرخاشگر شده و به دیگران صدمه بزنند. در انتها، مهارت‌های جمعی و اجتماعی کودکان به خوبی رشد نمی‌کند. نظریه های تکمیل نشده‌ای در بین متخصصین وجود دارد که نشان می‌دهد شمار زیادی از کودکان از مشکلات ارتباطی رنج می‌برند. کودکان به منظور داشتن زندگی موفق، کامل و شاد باید ارتباط برقرار کنند. ارتباط کلامی شیوه‌‌ای است که اکثریت مردم برای ارتباط از آن استفاده می‌کنند.

مردم از این ابزار بر حسب نیازهایشان استفاده می‌کنند، برای نشان دادن دوست داشتن و دوست نداشتن، برای درخواست اطلاعات، برای تکذیب چیزی، برای اجتماعی شدن و نیز برای برقراری و حفظ رابطه ها.

توانایی برقراری ارتباط مبنای سلامت اجتماعی و عاطفی است. کودکانی که در برقراری ارتباط دچار مشکل هستند ، عمدتا به دلیل ناتوانی در بیان خواسته هایشان، شرکت در تبادلات اجتماعی و موفقیت در تحصیل، به سمت مشکلات رفتاری پیش می روند. این کودکان از مشکلاتشان در فرایندهای تحصیلی رهایی نمی‌یابند. اگرچه کارتون‌های آموزشی زیادی در تلویزیون وجود دارد که درسهای اخلاقی می‌دهند و برای کودکان سرگرم‌کننده نیز هست. کاراکترهای کارتون آموزشی به کودکان کمک می کنند که در بیان احساساتشان راحت باشند. کودکان چیزهای جدید زیادی را فرا میگیرند. وقتی کودکی شروع به تماشای کارتون‌های آموزشی می‌کند چیزهای جدید زیادی را قبل از رفتن به مدرسه می آموزد. کودکان در حین تماشای تلویزیون تلاش می‌کنند هرچیزی را که کاراکتر مورد علاقه‌شان می‌گوید را تکرار کنند. آنها می‌کوشند به همان شیوه صحبت کنند. آنها مهارت‌های گفتاریشان را با بازگو کردن این حرفها به دیگران بهبود می‌بخشند.

همچنین، کارتون‌ها منبعی برای سرگرم شدن هستند. هر بچه تقریبا دو یا سه ساعت و یا حتی بیشتر در روز به تماشای کارتون مشغول است. یک کودک از زمانی که به مدرسه می‌رود تا هنگام فارغ التحصیلی تقریبا حدود 18000 ساعت تلویزیون تماشا می‌کند. در واقع تماشای کارتون امری بسیار جذاب برای کودکان است و منبع خوبی برای سرگرم شدن آنهاست. در نتیجه، بزرگسالان باید بدانند که این امر ممکن است واقعا بر مغز کودک تاثیر بگذارد و می تواند کودک را به سمت چیزهای وحشتناک بکشاند، می‌تواند برای کودکان خطرناک باشد چراکه آنها پس از تماشای کارتون، کارهای غیر واقعی انجام می‌دهند. از سوی دیگر کارتون‌های زیادی هم وجود دارد که به کودکان چیزهای جدید یاد می‌دهد که می‌تواند در زندگی آینده او مفید باشد. بنابراین، والدین باید محیط مناسبی را برای فرزندانشان فراهم کنند تا از برخی شکست‌ها محافظت شوند. آینده نسل بعدی است و جوانان امروز باید مراقب زندگی آینده خود باشند.

دیدگاه ها

ارسال نظر

اگر تصویر خوانا نیست اینجا کلیک کنید
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.
* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.