چرا مانیتورها رنگ های مختلف را متفاوت نشان می دهند؟

چرا مانیتورها رنگ های مختلف را متفاوت نشان می دهند؟


چرا مانیتورها رنگ های مختلف را متفاوت نشان می دهند؟

درس امروز بر روی حل یکی از اسرار بزرگ دنیای مدرن متمرکز است: اینکه چرا گاهی اوقات رنگ ها در مانیتورهای کامپیوتر متفاوت هستند.

چرا مانیتورها رنگ های مختلف را متفاوت نشان می دهند؟

درس امروز بر روی حل یکی از اسرار بزرگ دنیای مدرن متمرکز است: اینکه چرا گاهی اوقات رنگ ها در مانیتورهای کامپیوتر متفاوت هستند. در اینجا شما می توانید یاد بگیرید که چگونه میتوانید تضمین کنید که هنر رنگارنگ شما درست به همان اندازه که در روی صفحه نمایش شما ظاهر میشود در محصولات تبلیغاتی که دم در به شما تحویل می دهند هم خوب است.

آیا تا به حال  پیراهنی را به صورت آنلاین خریده اید؟

پیراهنی که شما فکر می کنید قرار است مورد علاقه ی شما باشد ، اما زمانی که به دستتان می رسد، بیشتر شبیه رومیزی هایی است که به خیریه اهدا کرده اید!

 خبر خوب این است که احتمالا فروشگاه سعی نداشته که سر شما کلاه بگذارد و خبر بد این است که شما احتمالا قربانی نقص نمایش رنگ در مانیتور هستید.

اگر تا به حال یک سفارش آنلاین مانند یک ژاکت یا یک اثر هنری دریافت کرده اید که بسیار متفاوت تر از چیزی که شما سفارش داده اید باشد ایراد از مانیتور یا صفحه نمایش است. در حالی که آرزوی ما این است که تمام مانیتورها رنگ ها را به همان شکل اصلی و به همان اندازه که  در زندگی واقعی هستند نشان دهد. مانیتور های مختلف رنگ های متفاوتی را نشان می دهند. اما به لطف پیشرفت های علم مدرن، ما می دانیم که چرا این اتفاق می افتد و میدانیم چگونه این اختلال را متوقف کنیم.

اما اول بدانیم رنگ چیست

در اصل آنطور که به نظر می رسد نیست. رنگی که روی یک مانیتور ظاهر می شود یک "کمی" فریب آمیز است و این به همین دلیل است که رنگ با مقیاس بیت اندازه گیری می شود. صفحه نمایش مانیتور از پیکسل های زیادی تشکیل شده است اما این پیکسل ها فقط به معنی نقاط کوچک هستند و "رزولوشن صفحه نمایش" در کل تعداد پیکسل ها در عرض با تعداد پیکسل ها در ارتفاع است.

 1024 - 768 به معنای این است که عرض 1024 پیکسل و ارتفاع 768 پیکسل است.

آیا می دانید؟

هر پیکسل تعداد مشخصی از "بیت" را برای نمایش رنگ در صفحه استفاده می کند.

تعداد بیت هایی که هر پیکسل می تواند استفاده کند، عمق بیت نامیده می شود. به عنوان مثال، با عمق بیت 24 بیتی، هشت بیت به سه رنگ اختصاص داده می شود - قرمز، سبز و آبی.

این "رنگ واقعی" نامیده می شود، زیرا می تواند 10،000،000 رنگ قابل تشخیص برای چشم انسان تولید کند.

پس رنگ مانیتور یا صفحه ی تلویزیون چیست؟ رنگ عمدتا چگونگی خواندن این کد ها در صفحه نمایش است. هرچه پیکسل های بیشتری در یک صفحه با عمق بیت ترکیب شوند, ترکیب های رنگی بیشتری می تواند نمایش داده شود.

 

دلایلی برای تفاوت رنگ

این اتفاق فقط زمانی که کسی تنظیمات مانیتور را دستکاری کرده باشدنمی افتد (هرچند در ابتدا چک کنید). عوامل متعددی می توانند روی رنگ صفحه نمایش تاثیر بگذارند. مثل این ها:

سن مانیتور: مانیتورهای جدید گاهی اوقات بر روی صفحه نمایش رنگ آبی را نشان می دهند و سایه های آبی به رنگ سفید ظاهر می شوند و سایه های قرمز در مقایسه با مانیتورهای  دیگر بنفش دیده می شوند.

کارت گرافیک: یک مانیتور می تواند رنگ های مختلف را هنگامی که به دو کامپیوتر مختلف در حال اجرا با دو کارت گرافیک مختلف است نشان می دهد. کارت گرافیکی یک صفحه مدار است که دارای یک پردازنده و حافظه ی داخلی است. این قطعه سخت افزاری است که کد داخلی کامپیوتر را ترجمه می کند و رنگ را روی صفحه نمایش می دهد. به دلیل محاسبات سخت کد به رنگ , نشان دادن رنگ به درستی برای برخی از بازی ها بسیار سخت است، کارت گرافیک باید 60 محاسبات را در یک ثانیه پردازش کند. کارت های گرافیکی به میزان سرعت پردازش و حافظه ای که ارائه می دهند متفاوت هستند و کارت هایی که این دو قابلیت را در سطح بالاتری داشته باشند رنگ های پررنگ تر را نشان می دهد و تصاویر را سریعتر بارگذاری می کنند.

مانیتور LCD و مانیتور CRT: مانیتور تخت (LCD) و مانیتور های لامپ تصویر دار (CRT) از تکنولوژی های مختلفی برای نمایش رنگ ها استفاده می کنند. یک صفحه نمایش ال سی دی با استفاده از جریان های الکتریکی که مولکول های کریستال مایع را در یک ردیف قرار می دهند، اجازه می دهد نور از شیشه عبور کند و رنگ ها را ایجاد کند. مانیتورهای ال سی دی دارای وضوح براساس اندازشان هستند، که تصاویر را به درستی فرمت می کند بدون توجه به سایز صفحه. مانیتورهای CRT دارای نقاط فسفری هستند که هنگامی که توسط یک پرتو الکترونی که در سراسر صفحه نمایش برخورد میکند می درخشند و به رنگ و یا تصاویر تبدیل می شود. این فن آوری های متفاوت صفحه نمایش می تواند واریانس های رنگی را در صفحه نمایش ایجاد کنند.

چه رنگی تاثیر می گذارد (یا اینکه چرا باید مراقب رنگ صفحه نمایش باشید)

وقتی در حال گشت و گذار در اینترنت یا خواندن اخبار و یا جستجوی اشعار آهنگها هستید، رزولوشن و رنگ صفحه نمایش مانیتور شما احتمالا برای شما مهم نیست و فقط می خواهید به اندازه کافی روشن و شفاف باشد که بتوانید ایمیل های خود را بخوانید و این نوع کارها را انجام بدهید.

اما هنگامی که می خواهید بفهمید لباس قرمزی که مد نظر شماست واقعا قرمز است یا قرمز کم رنگ تر، نمایش درست رنگ مهم است. در حقیقت زمانی که هر چیزی از اینترنت خریداری می کنید که به شما، یا دوستان شما یا مشتریان شما تحویل داده می شود، احتمالا می خواهید مطمئن شوید که رنگ روی صفحه نمایش دقیقا همان رنگی است که شما در نظر دارید.

در مورد محصولات تبلیغاتی هم احتمالا می خواهید اطمینان حاصل کنید که سفارش شما دقیقا همان رنگی است که می خواهید برند خود را در یک نمایشگاه یا رویداد نشان بدهید.

چگونه کالیبراسیون کنیم

برای نمایش رنگ واقعی در مانیتور، شما باید صفحه خود را کالیبراسیون کنید. کالیبراسیون یک راه برای اطمینان از نمایش دقیق رنگ است. تکنیک های کالیبراسیون مانیتورهای مختلف متفاوت است، اما کالیبراسیون دستی معمولا مستلزم منو یا کلیدهای گزینه هایی که در کنار یا پایین صفحه نمایش مانیتور شماست است. این کلیدها به شما امکان می دهند که رنگ و شفافیت و سایه رنگ صفحه نمایش خود را تنظیم کنید. کتابچه راهنمای رایانه شما (یا جستجوی سریع در گوگل) به شما این امکان را می دهد که تنظیمات صفحه نمایش شما برای مشاهده مطلوب ترین و واقعی ترین رنگ باید چگونه باشد.

همچنین نرم افزارهایی از قبیل Calibrize وجود دارد که به طور خودکار رنگ ها را روی یک صفحه نمایش نشان می دهد و تنظیمات را دوباره بررسی می کند تا با استاندارد از پیش تعیین شده مطابقت داشته باشد. این اطلاعات در کامپیوتر ذخیره شده است طوری که  هر بار که کامپیوتر راه اندازی مجدد می شود رنگ ها برای مانیتور تنظیم می شود. شما همچنین می توانید به طور خودکار بفهمید که رزولوشن کنونی مانیتور شما چگونه است.

رنگ یک المان کلیدی برای طراحی عالی است، اما همچنین می تواند کمی متقلب باشد و ما را به اشتباه بیاندازد. برای به دست آوردن رنگ کاملا سازگار، به یاد داشته باشید که چیزهای مختلف بر روی رنگ بر روی صفحه نمایش تاثیر می گذارند، از جمله سن و نوع مانیتور، و همچنین نوع کارت گرافیکی مورد استفاده. هنگامی که مردد هستید مانیتور خود را با استفاده از کلیدهای تنظیم یا ابزار تنظیم خودکار در اینترنت کالیبره کنید. کار آسانی است که در درست بودن رنگ های خود اطمینان داشته باشید!

هنگامی که دلایل مبرا را با کارهای  آگاهانه و البته راهنمای نحوه ی کالیبراسیون رنگ را استفاده می کنید می توانیم اطمینان خاطر حاصل کنیم که رنگ های شما هر زمان عالی  به نظر می رسد.

 

 

 

دیدگاه ها

ارسال نظر

اگر تصویر خوانا نیست اینجا کلیک کنید
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.
* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.